Hibernacia korytnacky TSE v prirode

pred 6 rokmi 11 mesiacmi - pred 6 rokmi 11 mesiacmi #100917 od janicka313
Zdravim, toto leto som po kamaratovi zdedila cca 15 rocnu peknu velku zdravu korytnacku (pohlavie s istotou urcit neviem :| ). Pocas dna som ju zvykla na kratko pustit volne na zahradu pricom sa mi na nu raz podarilo zabudnut a on sikovnik Monty zdrhol a zamieril to rovno do potoka pri nasom dome kde si nasiel prirodne kupalisko :D . Nastastie byvam v poslednom dome v dedine a potok priteka priamo z lesa takze voda v nom je uplne priezracna neznecistena bez sinic a rias. Po prvom uteku do divociny a patracej akcii som vzala Montyho spat domov no odvtedy ked mal vybeh po zahrade ho to pochopitelne tahalo zas smer potok. Tak reku si hovorim chod si tam uzivaj si kym je leto horuco bud v jarku. Z casu na cas som ho chodila kontrolovat (bud sa opaloval alebo sa zdrziaval pri brehu, inokedy som ho nevidela vobec no maval pancier od bahna tak hadam bol na dne jazierka v potoku, ktore ma podla toho ako som v nom v gumakoch stala hlbku tak 60 cm), bravala domov krmit ale len tak sporadicky pretoze tam nieco zrat musel ked potom doma pri krmeni z neho sli bobky ako z civavy :D Tak po uspesne prezitom lete som ho vcera doniesla domov (voda v potoku uz bola na pocit dost chladna a to nebyvam ani nejak v horach) s tym, ze by som ho asi rada skusila zazimovat. Intuitivne som mu vsak dala este riadnu davku hovadzieho masa, ktoru s velkou chutou zozral.

No a teraz neviem ci by som ho mala zazimovat doma a zacat uz teraz a prestat ho teda krmit alebo je na to priskoro a este ho nechat v stave bdelosti a prikrmovat :o . Alebo ci popripade prichadza do uvahy hibernacia v potoku kde stravil leto a vsetko by som nechala na Montyho instinktoch?
Vopred diik za radu a sorry akurat pozeram, ze som sa nejak rozrecnila :P

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Kanál noviniek nebol nájdený.
pred 6 rokmi 11 mesiacmi #100918 od Nerd
1) vitaj na fore
2) TSE spada pod CITES 2 (alebo B), takze na chov treba povolenie (neda sa uz ziskat kedze ide o invazny druh)
3) vypustanie (aj svojvolne zdrhnutie do prirody) je trestne - nehovoriac o tom, ze tento predator dokaze slusne zdecimovat faunu ryb, obojzivelnikov, hmyzu atd...
4) zabezpec mu ubikaciu proti zdrhnutiu - plot cca 50cm vysoky a zahnuty smerom dnu + 50cm do hlbky (tieto svine fakt dobre splhaju a v hrabani su lepsi nez vazni z Ilavy)
5) za splneni urcitych (hlbka vody, bahno atd...) podmienok moze zimovat aj vonku - inak sa neodporuca

Ľudská blbosť a vesmír sú nekonečné... Aj keď s tým vesmírom si nie som úplne istý...
A.Einstein

pred 6 rokmi 10 mesiacmi #100930 od janicka313
Dakujem za privitanie a trefne odpovede. Popravde som netusila, ze by som mala mat na korytnaka opravnenie, jeho predosly majitel, po ktorom som "dedila" ma o tom nepoinformoval z coho usudzujem, ze ani on ho nemal :D Tak v potoku uz odvtedy Monty nebol ani uz neplanujem jeho prezimovanie v prirode :D nekrmila som ho uz vsak a postupne mu znizujem teplotu vody aby bol pripraveny na spanok. Len sa teraz neviem rozhodnut, ci bude lepsie ho umiestnit to outdoorovej pivnice, v ktorej je v podstate teplota premenliva podla pocasia alebo si doma presadit jeho pobyt v chladnicke (co sa mi vsak az tak nezda vzhladom na to, ze ho tam budeme neustalym otvaranim a sramotenim rusit). Vopred dakujem za dalsie rady, pomozu :)

pred 6 rokmi 10 mesiacmi - pred 6 rokmi 10 mesiacmi #100932 od Nerd
Nie je za co...

To ze je na nu treba papeir nevie 90% chovatelov - kazdopadne - neznalost zakona neospravedlnuje...

Ani chladnicka a ani pivnica s kolisanim teplot neni dobry napad. Kazdopadne zalezi od kondicie v akej je... Nakoniec - nemusi sa hibernovat natvrdo - staci makke zimovanie (dat do izby, vpynut tepelne zdroje a prestat krmit)...

Ľudská blbosť a vesmír sú nekonečné... Aj keď s tým vesmírom si nie som úplne istý...
A.Einstein
Nasledujúci užívateľ(ia) povedali ďakujem: janicka313

pred 6 rokmi 10 mesiacmi #100947 od vilo
Janicka313: v prvom rade prosím zabezpeč, ako už napísal Nerd, v budúcej sezóne, nech sa táto korytnačka netúla voľne v prírode. Je skutočne žiadúce výskyt týchto korytnačiek (a iných nepôvodných druhov) v našej prírode eliminovať. Predstavuje napr. riziko pre naše pôvodné druhy obojživelníkov (mloky, žaby), v niektorých regiónoch je aj konkurent našej pôvodnej korytnačky močiarnej.

Coleonyx brevis, Coleonyx elegans, Coleonyx variegatus, Goniurosaurus araneus, Goniurosaurus hainanensis, Goniurosaurus splendens, Oedura castelnaui, Oedura monilis, Oedura robusta

pred 6 rokmi 10 mesiacmi #100949 od janicka313
No jasne urcite, odkedy viem ako to s tymto druhom korytnacky je a ake pravidla su ukotvene v zakone tak ma "zaracha" ;) :D inak ak sa este mozem opytat, predsa len skusam tu uplnu hibernaciu, ako casto by som pritom mala vymienat vodu prosim?

pred 6 rokmi 10 mesiacmi #100951 od Nerd
v podstate nemala...
1) vymneou by si ho rusila
2) voda by musela mat tu istu teplotu a pri tom objeme je to dost priestorovo narocne = mat dakde v sudoch odlozenu vodu v miestnosti kde je, aby bola rovnaka teplota
3) korytnacka v hibernacke ma utlmeny metabolizmus a tym padom nekadi = nema moc cim znecistovat vodu...
4) filter by to mal vyriesit v pohode - aspon mne stacil (Shark) a to som mal na zimovacku pre 4 kusi akvaterko 540l....

A.Einstein

Moderátori: johny31
Čas vytvorenia stránky: 0.112 sekúnd
Funguje na Kunena fórum