Timon lepidus/Jasterica perlova

pred 10 rokmi 11 mesiacmi - pred 10 rokmi 11 mesiacmi #86061 od snakebite
Odpoveď od snakebite na tému Re: Timon lepidus/Jasterica perlova
Chcem sa sa vami poradiť o mojom Timonovi - situácia je takáto: terárko mal pôvodne na prízemí, 60x45x45 s UV lampou Solar Raptor a ešte jednou žiarovkou na lokálny ohrev a krásne žral a rástol. Zvládol aj 8 svrčkov večer aj ráno plus nejaké nasmýkané koníky, kobylky, alebo 6 velkých sarančí behom 3 dní, žral aj ovocie a kašičku a bol veľmi aktívny. Odkedy sme ho presťahovali do podkrovia k ostatným zvieratám, nežerie poriadne. Pritom podmienky má lepšie - dostal väčšie terárko 90x45x45, zariadené "jeho" skalami, úkrytom, lampami, miskou, kvetináčom so skalnými ružami, ktoré mal aj v menšom terárku dole. Dostal navyše trubicu s denným svetlom a na pozadí má opieskované terasy, ktoré sa mu zjavne páčia, v podkroví je teplejšie a svetlejšie, ale teplo on má rád, aj tak sa ešte vyhrieva pod lampou. Nepribudlo nič čo by mu malo vadiť. Jeden roh terárka a úkryt udržujem vlhký, každý deň vymieňam vodu, ale Tim nežerie, resp. nežerie poriadne - za tie tri týždne som ho videla žrať jedného velkého svrčka (minulý týždeň) a niečo ešte okrem toho jedol, pretože časť svrčkov zmizla a v terárku som našla trikrát trus. Pred sťahovaním žral oveľa viac, ako odpadkový kôš, trus som vyberala denne. Robí mi to starosti, najprv som to pripisovala novému prostrediu, kým si zvykne (navyše predtým bol na skrinke a komunikoval s našimi hlavami a rukami a teraz je na zemi, chvíľu trvalo než si zvykol, že nás vidí z inej perspektívy, najprv nás vnímal ako predátorov), ale mám pocit, že to trvá už dlho.

Uvažovala som, či ho zoberiem k veterinárovi, ale ak to je naozaj iba zo zmeny prostredia, zbytočne by som ho ešte viac stresovala a ak by veterinár neodhadol situáciu, mohol by mu viac uškodiť ako pomôcť. Dnes som ho nakŕmila nasilu dvomi strednými svrčkami. Chcela by som sa poradiť so skúsenejšími - čo by ste robili vy? Nechali ho ešte nejaký čas tak, kŕmili nasilu alebo išli k vetovi? Nie je vychudnutý, predtým bol skôr vyžratý, a nevyzerá chorý, behá a šplhá po zadnej stene celkom svižne, ale vyzerá matný ako pred zvliekaním, ešte sa však nezvlieka. Bojím sa toho, že je to mladé zviera (cca 4 mesiace), mal by poriadne žrať, ak mu predsa len niečo je, aby som to nezanedbala. Ďakujem za každý názor, to zviera úplne milujem a nechcem aby sa mu niečo stalo. Už som myslela, že začne žrať, ale stále je to také vlažné. Uvažovala som, že dám v pondelok vyšetriť trus na parazity, či niečo nechytil zo smýkaného hmyzu. Ale celá táto situácia začala po presťahovaní terárka, nemám pocit, že to súvisí so žrádlom. Hore už mám všetky terárka, ostatné zvieratá prosperujú, okolo terárok nie sú žiadne toxické materiály.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 10 rokmi 11 mesiacmi #86064 od snakebite
Ešte aby ste nemysleli, že na to tri týždne kašlem - už dvakrát som bola rozhodnutá, že ho zoberiem k veterinárovi, prvý raz som ho išla vybrať, ale ešte predtým som mu skúsila ponúknuť kašičku a začal ju lízať, tak som sa upokojila, že to bude dobré, druhý raz keď som bola rozhodnutá, skúsila som mu hodiť dvoch svrčkov (obalených Reptivitom), prvého okamžite zožral ako kedysi, tak som sa potešila, druhého už nie. ako keby si zo mňa robil dobrý deň

pred 10 rokmi 11 mesiacmi - pred 10 rokmi 11 mesiacmi #86068 od Nerd
nenapisala si teploty... Daj povodne aj sucasne (max, min, denne, nocne).

Ľudská blbosť a vesmír sú nekonečné... Aj keď s tým vesmírom si nie som úplne istý...
A.Einstein

pred 10 rokmi 10 mesiacmi - pred 10 rokmi 10 mesiacmi #86160 od snakebite
máš pravdu, vypadlo mi to
v najchladnejšej časti terárka je 23 stupňov pri zemi, na terasách je okolo 30 stupňov a tesne pod uv žiarovkou je 48 stupňov. v prízemí bolo pod žiarovkou tak isto, vypekal sa v rovnakej vzdialenosti cca 10 cm od žiarovky, ešte si vyliezol na kameň aby bol čo najbližšie, to robí aj teraz. v najchladnejšej časti som dole nemerala
nočný pokles doteraz bol podľa vonkajšej teploty, okná v podkroví boli stále otvorené, tých pár dní extrémnych teplôt (nad 30) bola pustená klíma, ktorá chladila na 27 stupňov (chladila priestor v podkroví, u timona bola stále pustená UV žiarovka, pretože sa pod ňou slnil). teraz pokles teploty v noci na približne 20 stupňov, ale on má terárko vyhriate, chladne pomalšie, takže neviem presne, nechám tam dnes merák

podľa mňa si môže vybrať z dosť veľkého rozsqhu. najčastejšie je na hornej terase alebo tesne pod UV lampou, občas v úkryte, tam môže byť tak 56-27 stupňov a piesok pod úkrytom je vlhký, ale tam je zriedkavejšie
aj keď vo štvrtok po násilnom nakŕmení sa celý zahrabal do piesku, trčal iba chvost

teraz som došla domov po 3 dňoch, vraj nežral (resp. spoluvýbajúci nevidel ako žerie, ale nesedel pri ňom celý deň), vyzerá matne a sivo ako pred zvliekaním, ale je pohyblivý, ani nevyzerá chudý a pribudli dva kúsky trusu. priznám sa, som z toho jeleň

pred 10 rokmi 10 mesiacmi #86182 od Nerd
uf, tie teploty su vyssie ako sa udava... hlavne ta 48°C... Co som si pisal s Erikzenom, tak udava toto:

denne t - 24-27, pod vyhrievackou je t substratu 30-35
nocne t - nemali by klesat pod 22
vlhkost drzat na 60-70% (pred zvliekanim mierne zvysit)

Ľudská blbosť a vesmír sú nekonečné... Aj keď s tým vesmírom si nie som úplne istý...
A.Einstein

pred 10 rokmi 10 mesiacmi #86189 od snakebite
ja som čerpala z tohto: www.ifauna.cz/clanek/terarijni-zvirata/jesterka-perlova-timon-lepidus/3357/
tam sa píše:"dosahuje teplota pod zdrojem světla okolo 40 °C, což je optimum pro slunění a vyhřívání. V ostatních částech terária by se teplota měla pohybovat v rozmezí 23–25 °C. Zářivkovou trubicí svítím v teráriu 8–12–16 hodin, podle simulace ročního období. Přídavnou reflektorovou lampou 3–5 hodin v okolí poledne. Vše je řízeno automaticky spínacími hodinami. Zajištění teplotního gradientu je velice důležité, stejně tak možnost zvířat vzdálit se do chladnější části terária. Teploty přes noc by se měly pohybovat okolo 20 °C. "

v prírode určite závisí od lokality

predtým mal terárko menšie a skoro stále bol vylezený tesne pod tou istou lampou na kameni, aby bol čo najbližšie. a žral tak, že som nestačila hádzať potravu

dám lampu vyššie, aby bola ďalej od substrátu

pred 10 rokmi 10 mesiacmi #86191 od Nerd
skus... lebo ak sa +- nezmenili podmienky, tak chyba musi byt inde = nove terko, pachy, choroba... treba vylucovat 1 po 2...

A.Einstein

pred 10 rokmi 10 mesiacmi #86192 od snakebite
ďalší zdroj www.lacerta.de/AS/Artikel.php?Article=33 uvádza: "Auf den Sitzflächen unter dem Strahler werden in einem Abstand von circa 30 cm Temperaturen von gut 40° erreicht."

no nič, dnes žral, zdvihnem lampu a ak zajtra žrať nebude, odnesiem trus k veterinárovi

dík za snahu :)

pred 10 rokmi 10 mesiacmi #86193 od Nerd
v poho. drzim palce...

ad zdroje - kolko ludi, tolko chuti a mas pravdu, ze bude zalezat aj od povodu zvierata...

A.Einstein

pred 9 rokmi 3 týždnami #98498 od b2studio
Staršia téma ... oživím otázkou, má niekto odchovy 2013 ?

Aká matka, taký skrutkovač...

Moderátori: johny31
Čas vytvorenia stránky: 0.109 sekúnd
Funguje na Kunena fórum