Najväčším krokodílom v zajatí, ktorý sa dostane aj do Guinnessovej knihy rekordov, je Lolong žijúci na juhu Filipín. Tento krokodíl morský (Crocodylus porosus) meria 6,17 metra a váži viac ako jednu tonu, čo je nový rekord. Doterajší rekordman meral "iba" niečo cez päť metrov a vážil necelú tonu. Lolonga chytili vlani v septembri vo farmárskom meste Bunawan po tom, čo došlo k úmrtiu dieťaťa a zmiznutiu rybára. Krokodíly v tejto oblasti zaútočili aj na byvolov. Obrovský krokodíl je v súčasnosti súčasťou miestneho parku, kde priťahuje pozornosť desaťtisícov turistov. "Mám zmiešané pocity. Na jednej strane som hrdý, pretože tento jedinec dokazuje bohatú biodiverzitu nášho mesta, no na druhej strane sa obávam, že Lelong nebude sám," povedal primátor mesta Edwin Cox Elorde.

Ten podľa vlastných slov videl v oblasti už aj väčšieho krokodíla. Práve preto miestnym rybárom neodporúča pohybovať sa pri vode v nočných hodinách. Elorde už vytvoril ďalší tím, ktorý by mal krokodíla chytiť.

_

Zatiaľ mu v tom bráni fakt, že na odchyt nemá povolenie od úradov. Krokodíl morský je najväčším plazom na svete. Od ostatných krokodílov sa odlišuje tým, že nežije v sladkej, ale slanej morskej vode. Ročne zabijú tieto zvieratá, ktoré dorastajú až do dĺžky siedmich metrov a vážia viac ako jednu tonu, niekoľko ľudí.