Pytóny majú skvelý navigačný systém

Pytón tmavý má vnútorný kompas, ktorý mu umožňuje doplaziť sa domov po takmer rovnakej trase, aj keď sa ocitne vo vzdialenosti desiatok kilometrov.

Pytóny dorastajú do dĺžky cez päť metrov a patria medzi najdlhšie plazy na svete. Pôvodom sú tieto hady z Južnej a Juhovýchodnej Ázie, ale uchytili sa a značne rozšírili v juhofloridskom národnom parku Everglades, kam sa zrejme dostali po tom, čo ich vyhodili chovatelia. Novému životnému prostrediu sa prispôsobili tak dokonale, že sa stali vážnym ohrozením niekoľkých pôvodných druhov, ktoré lovia.

Vedci odchytili šesť pytónov v parku Everglades, umiestnili ich do uzavretých prepraviek a odviezli na miesta vzdialené 21 až 36 kilometrov. Zvieratám implantovali rádiolokátor a sledovali ich pohyb s pomocou GPS. Merali smer a rýchlosť ich pohybu.

SERA Fil vnútorný filter 60 / 120 sú výkonné filtre určené pre akvateráriá do 60 / 120 litrov. Majú bezhlučné energeticky úsporné spoľahlivé čerpadlové hlavice, ktoré nepotrebujú prakticky žiadnu údržbu. Objem filtračného materiálu (cca 200 / 350 cm3) zaručí optimálnu biologickú filtráciu a kryštálovo čistú vodu vo vašom akvateráriu odpovedajúcu potrebám vodným korytnačkám, krabom, rakom, mlokom a ďalším obojiživelníkom a plazom ktoré potrebujú vodné plochy.

Filtre Sera Precision fil 60 / 120 do akvateráriíBezpečnostné odporúčania:

• sera fil 60 / 120 možno prevádzkovať len keď sú úplne ponorené. I krátkodobé spustenie filtra mimo vodu môže mať za následok jeho poškodenie. V takom prípade záruka zaniká.
• sera fil 60 / 120 sú určené len pre akvária, akvateráriá. Prevádzovanie je možné len spolu so sera fitračným materiálom (pozrite súpis produktov). Použitie iného filtračného materiálu môže spôsobiť poruchu v komore čerpadlla alebo osky rotora.  
• Poruchy čerpadlovej hlavice alebo sieťového prívodu sa neopravujú. V takom prípade treba okamžite filter odpojiť od el. siete a nepoužívať.
• Teplota filtrovanej vody nesmie prestúpiť 35°C.
• Filter nie je použiteľný v morskej vode.

Fauna hobby Brno. Pořádáme tradiční terarijní trhy spojené s výměnou a prodejem zvířat (terarijní zvířata, akvarijní ryby, bezobratlí, hlodavci ...), krmiv, chovatelských potřeb, rostlin. Dále je k dispozici veterinární poradna - přímo na místě konání.
Terarijní trhy se konají každý měsíc na Brněnském výstavišti v Kongresovém centrum, které se nachází vedle vstupní brány č.1.

Americkí vedci dnes oznámili, že ulovili najväčšieho zaznamenaného pytóna tmavého na Floride. Uviedla to agentúra AP. Had vážil 74,39 kilogramov a dosahoval úctyhodnú dĺžku 5 metrov a 17,78 centimetrov. Šlo o gravidnú samicu, ktorá mala v sebe 87 vajec. Pytón tmavý obýva Čínu, Barmu, Laos, Malajziu a Indonéziu, avšak darí sa mu aj na Floride, kde nemá prirodzených nepriateľov. Hada utratili a pozostatky dodali do miestneho prírodovedného múzea. Úrady sa snažia prijať opatrenia na zníženie počtu pytónov na Floride, vrátane zákazu ich dovozu a povolenia lovu. Tieto kroky však zatiaľ nepriniesli požadovaný výsledok.

Najväčším krokodílom v zajatí, ktorý sa dostane aj do Guinnessovej knihy rekordov, je Lolong žijúci na juhu Filipín. Tento krokodíl morský (Crocodylus porosus) meria 6,17 metra a váži viac ako jednu tonu, čo je nový rekord. Doterajší rekordman meral "iba" niečo cez päť metrov a vážil necelú tonu. Lolonga chytili vlani v septembri vo farmárskom meste Bunawan po tom, čo došlo k úmrtiu dieťaťa a zmiznutiu rybára. Krokodíly v tejto oblasti zaútočili aj na byvolov. Obrovský krokodíl je v súčasnosti súčasťou miestneho parku, kde priťahuje pozornosť desaťtisícov turistov. "Mám zmiešané pocity. Na jednej strane som hrdý, pretože tento jedinec dokazuje bohatú biodiverzitu nášho mesta, no na druhej strane sa obávam, že Lelong nebude sám," povedal primátor mesta Edwin Cox Elorde.