Nedeľa, 23. november 2014 Meniny majú: dnes: Klement zajtra: Emília

Font Size

Nastavenia
Navigácia: www.teraristika.sk Forum Čo chováme? Korytnačky Zazimovanie vodnej korytnacky
Vitajte, Hosť
Užívateľské meno: Heslo: Pamätať si ma
  • Strana:
  • 1
  • 2
  • 3

TÉMA: Zazimovanie vodnej korytnacky

Zazimovanie vodnej korytnacky 5 rokmi 11 mesiacmi ago #33245

• Tommer
  • Tommer-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
Zdravim. Uz 18 rokov mam korytnacku pismenkovu (moze mat tak 19 rokov). Cely cas bola chovana v terariu s rozmermi 70x40x30 cm ale za ten cas dorastla len do velkosti cca 14-15 cm. Pocas celeho chovu s nou neboli problemy, pravidelne zrala (naucena na signal a zrala aj z ruky) a ostatne roky pocas zimnych mesiacov v terariu bola ospala a zrala menej, ale na jar to bolo zase OK. Pred 2 rokmi na jesen som k nej pridal dalsiu mladu korytnacku a jej spravanie sa zmenilo. Zrat zacala az koncom maja a bola strasne placha. Do dnes nieviem preco. (?) Pred rokom som dal tu starsiu do jazierka v zahrade. Jazierko ma asi 9 000 litrov hlbka cca 80-70 cm, su v nom ryby, par rakov, mloky atd. Obcas som ju prikrmoval ale inak si tam zila svoj zivot, Obcas som ju videl vyhrievat sa na kameni atd. Minuly rok som ju pred zimou zazrel lezat na dne tak som ju vybral a dal som ju do nadoby do pivnice, kde bez stravy prezimovala. Toho roku bola opat v jazierku tiez si zila po svojom (predpokladam ze hmyz alebo rybku si ulovila) tiez sa vyhrievala na kameni na jesen uz castejsie. Chcel som ju na zimu vybrat ale na dne ju nevidim a neviem ju najst. Teraz neviem, mam vypustit jazierko a pohladat ju? alebo moze ostat v jazierku aj cez zimu? Neviem v akej bola kondicii na jesen, ci by prezila zimu v jazierku. Ako sa chodia korytnacky nadychnut ak je zamrznuta cela hladina? Vdaka za rady a info.
Pozn. Ryby na zimu nevyberam, ale pomocou maleho akvarijneho kompresora (ktory bezi viacmenej celu zimu) vhanam cez hadicku (na konci so zavazim) vzduch do najhlbsej casti jazierka. To zarucuje ze stred ani pri najsilnejsich mrazoch nezamrzne. Tento sposob mam uz roky odskusany. Ryby a ostatne zivocichy bez problemov preziju.
Administrátor zakázal verejnosti prispievať.

Inzercia inzeráty - Reality - iBazos.sk

Re: Zazimovanie vodnej korytnacky 5 rokmi 11 mesiacmi ago #33273

• miro293
  • miro293-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
  • Dostali ste poďakovanie 7
Zdravim, odpoved bude kratka. Korytnacka v pohode moze zimovat aj v jazierku ak je dostatocne hlboke a nepremrzne az po dno. Idealna by bola hlbka 1,2-1,5 metra, ale aj tych 80 cm by malo postacovat. Kedze ziju aj u nas vo volnej prirode, netreba si o nu robit starost.
www.terafarm.eu
Chelodina longicollis, Blaptica dubia, Blaberus boliviensis, Shelfordella tartara, Gromphadorhina portentosa

Re: Zazimovanie vodnej korytnacky 5 rokmi 7 mesiacmi ago #39175

Ja som nechal tento rok,vlastne minulý rok tiež zazimovať korytnačku mapovú (Grathemys kohni) v záhradnom jazierku. Je hlboké asi 1.1m a sú tam aj okrasné ryby. Korytnačka sa v novembri 2008 usadila na dne kde aj zostala do marca 2009. Myslel som si že ako super zimuje a minulý týždeň bola vyplávaná na hladine bez známok života. Oči mala potiahnuté žltým povlakom a z nosných dierok je išla akoby krv. Neviem čo sa jej stalo, ale teraz zimuje zakopaná pri plote v záhrade až na veky. Neviem koľko mala korytnačka rokov, ale bola už veľká priemer panciera asi 18cm. Dostal som ju na jar 2008. Mám aj fotky ale nejdú mi sem vložiť.

Re: Zazimovanie vodnej korytnacky 5 rokmi 7 mesiacmi ago #39189

• miro293
  • miro293-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
To mi je ľúto, želám úprimnú sústrasť. Problém bude možno práve v tom, že my sme sa bavili o TSE a ty si dal von zimovať Graptemys kohni. Tie žijú južnejšie, vyžaduje teplejšiu vodu a ich vonkajšie zimovanie v našich zemepisných ší­rkach sa nedoporučuje. Podľa všetkého zamrzla, jej rozklad vzhľadom na teplotu vody trval dlhšie a tak ju na hladinu vynieslo von až teraz s jej oteplení­m.
www.terafarm.eu
Chelodina longicollis, Blaptica dubia, Blaberus boliviensis, Shelfordella tartara, Gromphadorhina portentosa

Re: Zazimovanie vodnej korytnacky 5 rokmi 7 mesiacmi ago #39190

• janina
  • janina-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
Je mi tiež ľúto uhynutej korky. No myslí­m si, že TSE sa prispôsobili naší­m podmienkam. Tento rok dosť mrzlo - tak ak do jazierka je zavedené nejaké cirkurovanie - tak je nádej, že prežila. A čo ak sa niekde na brehu zahrabala? Skús ju pohľadať a nájsť.... veľa šťastia pri hľadaní­.

Re:Zazimovanie vodnej korytnacky 3 rokmi 11 mesiacmi ago #71100

• piotors
  • piotors-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
zdravim,

som tu novy, takze snad neporusim hned nejake pravidlo. TSS mam dve, cca 18cm velke, obaja samci. Potom co sa raz pobili ziju oddelene, kazdy v 80x35x40cm akvariu. Mam ich dva roky, prisli k nam zo SAV. Su zdravi a zivi takze som im svojou nevedomostou snad neublizil ale aj tak som v tomto smere zaciatocnik.
Chcel som ich tento rok zazimovat vo vode, co to som sa snazil vypatrat na nete ale vacsinou sa to vsetko aj tak opakuje, ci uz clanky alebo prispevky a pod. Zvolil som alternativu voda a chladnicka so stalou teplotou. Tak som sa do toho pustil, vynechal som stravu, zhasol svetlo, zacal ochladzovat vodu, postupne som ich presunul kazdeho do nadoby, zakryl aby mali tmu, ochladzoval nadalej vodu, sem tam kontroloval (takze asi aj rusil), vyzeraju v poriadku, jeden je taky letargicky, jeden zivy jak keby sa ho to netykalo. Vyprazdnili sa uz obaja, v podstate je to uz mesiac co nejedli a dva tyzdne co su zavrety v cca 16 - 18tich stupnoch v tme. Co dalej? nepripada mi to tak, ze by mali chut poriadne zaspat - zazimovat....Obavam sa aby ich to nevysililo, respektive aby nahodou neochoreli lebo to by nebola sranda. Poradite niekto? Alebo si mam nastudovat ako ich uviest naspat do akvarka a neriesit zazimovanie :-)

Re:Zazimovanie vodnej korytnacky 3 rokmi 11 mesiacmi ago #71101

• miro293
  • miro293-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
Zdravím, postup je zatiaľ celkom v pohode, len tých 16-18°C je priveľa. Pri takej teplote občas aj prijímajú potravu, aj keď je to len výnimočne. Teplota, pri ktorej budú úplne v kľude je niekde okolo 5°C. Takže to chce čas, prípadne nejako vyrobiť trochu väčší chlad ;-) Ak sú v dobrej kondícii, vydržia veľmi veľa.
Minulú zimu som mal samca TSS na zasklenej logii vo vedre s vodou. Párkrát sa stalo, že mu voda zamrzla a musel som mu rozbíjať ľad a dolievať vlažnú. Takto bol od októbra do marca, prebral sa v pohode a krátko na to začal normálne žrať.
www.terafarm.eu

Re:Zazimovanie vodnej korytnacky 3 rokmi 11 mesiacmi ago #71104

• piotors
  • piotors-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
no ja som mal predstavu ze to pojde postupne...postupnym ochladzovanim zaspia a potom ich supnem do chladnicky kde mame tak 6°C. Rozmyslal som nad alternativou dat ich do chladnicky uz teraz ked este funguju, do nejakych tmavych krabiciek aby neboli ruseni svetlom, napriklad na vrchnej polici mame tak 11°C. Skusit to takto? Zaspia ale ked sa chladnicka stale otvara? Byvame zatial v garsonke, mame ich na zachode, kde je ta teplota 16-18°C, zimuju tam aj kvety, takze moznosti nie je vela. Este je tu dalsia alternativa. Mame pozemok, vodovodnu sachtu, 1,5m hlboko, cele obetonovane, bez pristupu inych tvorov. Tam uz bude ale chladnejsie. Skusit to tam? Len sem chodime tak max 1 do tyzdna, takze ta kontrola by tam nebola bohvie aka.

Re:Zazimovanie vodnej korytnacky 3 rokmi 11 mesiacmi ago #71152

• miro293
  • miro293-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
Jasné, že prechod teplôt by mal byť postupný. Z normálnej cez 1-2 prechodné obdobia do zimovacej je podľa mňa postačujúce. Ak im vieš zaistiť tých 11°C aspoň na niekoľko málo dní, urob to a potom ich šupni do tej 6 stupňovej. Snáď im to nebude príliš teplé. Hĺbku vody voľ tak, aby ju mali niekoľko cm nad pancierom, boli celé ponorené, ale vedeli sa pohodlne v prípade potreby nadýchnuť. Niekedy sa totiž aj pri tejto teplote pohybujú. Mne sa ten môj bývalý samec ukľudnil až keď bola blížiaca sa k nule. To k hladine nešiel možno aj niekoľko týždňov v kuse :)
Čo s týka tej vodovodnej šachty, neviem, či by som to riskoval. Nejde ani tak o teplotu a kontrolu, ale skôr o plesne a iné huby, ktoré tam určite budú.
www.terafarm.eu

Re:Zazimovanie vodnej korytnacky 3 rokmi 11 mesiacmi ago #71168

• piotors
  • piotors-ov Avatar
  • NEPRÍTOMNÝ
jasne, diky moc, skusim to takto. Inak kontroloval som tu teplotu pri ktorej su, tak za dva dni nevystupila nad 15°, takze 11 ich snad "neprekvapi". Este raz vdaka.
Posledná úprava: 3 rokmi 11 mesiacmi ago od piotors.
  • Strana:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderátori: johny31
Čas vytvorenia stránky: 1.141 sekúnd

Najnovšie články

Naj články